Vilniaus gedimino technikos universiteto
tautinių šokių ansamblis
Vilniaus Tech Tautinių šokių ansamblis "Vingis"

Kelionės

Aplankyti festivaliai

Metai Pavadinimas Miestas Šalis
2019 Tarptautinis studentų folkloro festivalis (MSFF) Cieszyn Lenkija
2018 Shanghai tourism festival Šanchajus, Pekinas Kinija
2016 FESTARTE 2016 Leça da Palmeira Portugalija
2015 Summerfest International Folklore Festival and Folkart Fair Százhalombatta Vengrija
2015 Festival Des Cultures Du Monde Gemenos Gemenos Prancūzija
2014 XXXI Raduno Mediterraneo del Folklore Internazionale Petralia Sottana Italija, Sicilija
2014 PODLASIE OCTAVE OF CULTURES 2014 Białystok Lenkija
2013 International Küçükçekmece Municipality Lake Festival Stambulas Turkija
2012 Tarptautinis folkloro festivalis „Folkowa Góra“ Zielona Góra Lenkija
2011 Tarptautinis folkloro susitikimas Friburgas Šveicarija
2011 Projektas „Jei būčiau tavo batuose“ Bursa Turkija
2011 Pasaulio kultūrų festivalis Berlynas Vokietija
2010 Festival Folkloru Varšuva Lenkija
2010 Festival de Confolens Confolens Pranczija
2010 XV International Folklore meeting Lublin Lenkija
2009 XIV INTER FOLK FEST Derventa Bosnija ir Hercogovina
2009 The International Folk Festival „Ana Lugojana” Lugoj Rumunija
2009 Tarptautinis kultūrų festivalis„Lingaudala“ Kupiškis Lietuva
2008 Summerfest International Folklore Festival and Folkart Fair Százhalombatta Vengrija
2007 CIOFF. Intern. Student’s Folklore Festival Katowice Lenkija
2006 Intern. Folk Dances Festival Vila-Real Ispanija
2005 Intern. Folklore Festival of the CIS and Baltic Countries „Sodruzhestvo“ Rostov-on-Don (Taganrog) Rusija
2004 CIOFF. Intern. Folklore Festival Tournai Belgija
2003 Intern. Folklore Festival Cittareale Italija
2002 Intern. Folklore Festival „Incontro di Cultura Popolare“ Macerata Italija
2001 Intern. Folklore Festival Quiaios Portugalija
2000 Intern. Folklore Festival prie Balaton ežero Vengrija
1999 Intern. Folklore Festival „EkoFolk” Kharkov Ukraina
1998 Intern. Folklore Festival Beernem Belgija
1993 Intern. Folklore Festival Toure Austrija
1991 Į svečius pas „Atžalyną” Montreal Kanada
1990 Į svečius pas „Atžalyną” Montereal Kanada
1987 Intern. Folklore Festival Dublin, Scotland, Galsgow, London and Edinburough Airija, Didžioji Britanija
1986 Išvyka į Lenkiją Seinai, Elkas, Suvalkai Lenkija
1985 Išvyka į Ukrainą Kijevas Ukraina
1983 Intern. Folklore Festival Debrecen Vengrija
1977 Išvyka į Maskvą Maskva Rusija
1977 Išvyka į Rusiją Jurtuevas, Prutki, Brianskas, Kalininas, Novobrianskas Rusija
1976 TSRS kultūros dienos Jugoslavijoje Lietuvos diena Belgradas Jugoslavija
1971 Išvyka į Ukrainą Lvovas, Užgorodas Ukraina
1968 Išvyka į Odesą, per Kišiniovą Lvovas, Kišiniovas, Odesa Ukraina

Kelionės

Kiekvienas meno kolektyvas didžiuojasi galėdamas parodyti savo kūrybą ne tik savo šalyje, bet ir užsienyje. Būtent koncertinių kelionių skaičius ir intensyvumas rodo, ar kolektyvas yra mielai priimamas, ar jo propaguojama kūrybos kryptis yra populiari ir patraukli žiūrovams. Kadangi skirtingų šalių publikos ir skoniai skirtingi, tai visuomet vykstant koncertuoti į užsienio šalį tenka svarstyti, kaip paruošti programą, kuri būtų ir įdomi, ir kartu universali, suprantama įvairiems žiūrovams.

“Vingis” savo koncertine veikla užsienyje gali pagrįstai didžiuotis. Šiuo metu kolektyvas priklauso CIOFF asociacijai (tarptautiniam folkloro ir tradicinių menų organizacijų susivienijimui). Tai yra nevyriausybinė tarptautinė organizacija, skatinanti tradicinių menų puoselėjimą pasauliniu mastu, siekiant palaikyti įvairių tautinių kultūrų bendravimą. Į jos veiklą yra įsitraukusios daugiau kaip šešiasdešimt šalių visame pasaulyje. Šis susivienijimas organizuoja žinomus festivalius, grupių keitimosi programas, kongresus, seminarus, parodas ir meno muges. Kiekvienais metais “Vingis” yra mielai kviečiamas dalyvauti kokiame nors tarptautiniame festivalyje. Prie tokio populiarumo daug prisideda ir intensyvi marketingo veikla: stengiamasi užmegzti kontaktus su festivalių organizatoriais, siunčiami informaciniai lankstinukai apie kolektyvą ir vaizdinė medžiaga su koncertų įrašais.

CIOFF festivaliai yra aukšto lygio ir jų organizavimas paprastai būna labai kruopštus, suplanuojamos net mažiausios smulkmenos. Dalyviai kvietimus su tikslia renginių programa gauna dar prieš metus, kartais ir anksčiau. Pasirūpinama jų priėmimu, apgyvendinimu, maitinimu, laisvalaikio programa. Kolektyvai savo ruožtu turi pasirūpinti, kad jų programa tilptų į nustatytą laiko intervalą, atitiktų kitus reikalaujamus kriterijus.

„Vingiui“ kiekviena kelionė į užsienį yra metų įvykis. Paprastai važiuojama rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje. Taip užbaigiamas praėjęs sezonas, nes po kelionės prasideda nauji mokslo metai, o kartu su jais “Vingį” papildo nauji nariai ir kolektyvo sudėtis šiek tiek keičiasi. Į kokią šalį važiuoti paprastai pradedama svarstyti jau rudenį. Per ilgus savo gyvavimo metus “Vingis” yra koncertavęs daugelyje šalių. Pastaraisiais metais vyrauja Vakarų Europos vėjai – lankytasi Portugalijoje, Italijoje, Vengrijoje, Belgijoje; tačiau mielai lankomos ir netolimos Rytų kaimynės – Ukraina, Rusija. Važiuojame paprastai samdytu autobusu, nes tai pigus ir pakankamai patogus variantas.

Su kelionėmis susiję didžiausi vingiečių lūkesčiai ir smagiausi prisiminimai. Nėra geresnio būdo kolektyvui “susicementuoti”, nei keletą savaičių praleisti visiems drauge, dalinantis tiek kelionės nepatogumais, tiek naujais įspūdžiais ir atradimo džiaugsmais. “Cementovkė” prasideda dar Lietuvoje, vos autobusui pajudėjus tikslo kryptimi. Kadangi norint iš Lietuvos pasiekti likusį pasaulį tenka ilgai ir nuobodžiai dardėti siaurais Lenkijos keliukais, tai tas laikas yra skiriamas dainoms, žaidimams ir filmų žiūrėjimui (šokti autobuse, deja, neįmanoma). Išskirtinis reiškinys “gyvenime ant ratų” yra nakvynė. Tautiečių išradingumą ieškant patogios padėties nakčiai, po kurios nesijaustum kaip sulaužytas, liudija iš kelionių parsivežtos nuotraukos. Tokių akrobatinių triukų, kuriuos atlieka vingietis, turėdamas tikslą nors kiek numigti, galėtų pavydėti bet kurie jogos meistrai – pasirodo, įmanoma miegoti ir ant praėjimo tako, ir po sėdynėmis, ir aukštielninkam išsitiesus ant atlošų, ir susirietus dvilinkam, ir sėdint lotoso poza, ir dar daugybe kitų būdų… Užtat po dviejų – trijų tokio miego naktų visi pasidaro pikti kaip širšės. Bet galima perfrazuoti seną gyvenimo tiesą – draugą kelionėje pažinsi – nes būtent tokioje aplinkoje geriausiai atsiskleidžia visos žmogaus savybės.

Kelionėje visuomet stengiamasi aplankyti įdomesnius miestus, esančius pakeliui. Taigi, kai autobusas sustoja numatytoms valandoms, o vairuotojai nueina ilsėtis, vingiečiams prasideda klaidžiojimo po svetimą miestą metas, visuomet pilnas savotiškos romantikos. Visi pasiskirsto grupelėmis – kas didesnėmis, kas mažesnėmis, – ir traukia skirtingų tikslų vedini: vieni – apžiūrėti įžymių vietų, pasigrožėti miesto architektūra, kiti – aplankyti kavinių ar siaubti drabužių parduotuvių, dar kiti – į medžioklę (savaime suprantama, kokią…). Po aštuonių valandų visi klajokliai vos pavilkdami kojas sugriūva atgal į autobusą ir šis vėl pajuda pirmyn – iki sekančio sustojimo vietos.

Folkloro festivaliai būna labai smagus įvykis ne tik jo dalyviams, bet ir miesto, kuriame jis organizuojamas, gyventojams. Jų metu vyksta daugybė renginių, kurių dauguma būna nemokami. Taip pritraukiama daug atrakcijų mėgėjų ir sukuriama labai džiugi, šventiška atmosfera. Festivalių dalyviams tenka dalyvauti koncertuose, eisenose, kartais ir miesto valdžios priėmimuose. Apgyvendinami dalyviai būna mokyklose, viešbučiuose arba šeimose, priklausomai nuo skiriamo finansavimo. Smagiausia būna tuomet, kai visi kolektyvai apgyvendinami kartu. Tuomet nesibaigiantys vakarėliai su šokiais, muzika, dainom ir pasakojimais garantuoti.

Jei koncertų maratone pasitaiko viena kita laisva dienelė, ją būtinai stengiamasi išnaudoti ekskursijoms. Neretai patys festivalio organizatoriai pasirūpina, kad atvykę į jų miestą svečiai kuo daugiau sužinotų ir nė minutėlės nenuobodžiautų. Tačiau ne bėda, jei išvykas tenka pasiplanuoti patiems – ypač atvykus savo transportu.

Dalyvavimas tokiame visuotiniame šurmulyje išties palieka nepakartojamą įspūdį. Be to, festivalių metu ne tik susipažįstama su daugybe įdomių žmonių, bet ir užmezgami dalykiniai kontaktai, kurie gali praversti ateityje ieškant festivalių.. Kelionės metu atsiskleidžia pati didžiausia dalis “nuopelnų”, už kuriuos kolektyvo nariai vėliau, per ataskaitinį susirinkimą yra apdovanojami nominacijomis. Vingiečiai parsiveža įvairiausių nuotykių ir mielų atsiminimų, kuriais dalijasi per kelionės nuotraukų ir filmų peržiūrą. Paskui tais pačiais įspūdžiais gyvenama ištisus ateinančius metus.

Miglė Šibailaitė